ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ବର(ରାଜ୍ୟକାହାଣୀ)ଯଦି ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷାକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ହତ୍ୟାକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ, ତେବେ କିଏ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ |ଓଡିଶା ସରକାର ସମସ୍ତ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ରଦ୍ଦ କରି ୫୭୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସେବାକୁ ନିୟମିତ କରିଥିଲେ |ଜଣେ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ମହିଳା, ଜ୍ୟୋତି ରେଖା ଦେବୀ ଯିଏକି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପରେଟର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କମିଶନର ଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସହାୟକ ପଦରେ ଉନ୍ନୀତ କରାଯାଇଥିଲା |ସେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୨୩ ବର୍ଷ ସେବା କରିବା ପରେ ମାସକୁ ୮୫୦୦/- ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଉଛନ୍ତି । ଗସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ନାହିଁ କି ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବି ନାହିଁ । ଏହି ୮୫୦୦/- ଟଙ୍କା ଭିତରେ ସେ ମାସେ ଖାଇବେ, ଘର ଭଡ଼ା ଦେବେ, ପିଲାର ପାଠ ପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ବୁଝିବେ, ଦେହ ଖରାପ ହେଲେ ସେହି ଟଙ୍କାରୁ ଔଷଧ ବି କିଣିବେ। ଗତ ୨୩ ବର୍ଷ ଚାକିରୀ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ବେତନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ପଦୋନ୍ନତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇନାହିଁ।ତାଙ୍କର ୨୩ ବର୍ଷ ସେବା ପରେ ସେ ନିୟମିତକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ,କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ଆବେଦନ କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା |ସେ ନିଜର ଅକ୍ଷମତା କାରଣରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ ପାଇବାପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରୁ ଆନନ୍ଦ ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗର ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଭେଦଭାବ କରି ମଜା ନେଉଛନ୍ତି।ଉପନିବେଶବାଦୀ ସରକାର ଅଧୀନରେ ଦାସୀ ଭଳି କାମ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ |

ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଣୟନ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଠିକା ନିଯୁକ୍ତିରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୭୦୦୦ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ନିଜ ନିଜ ସେବାରେ ନିୟମିତ ହେଲେ। ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କର୍ମଚାରୀ ଉପକୃତ ହୋଇନାହାନ୍ତି।ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କୁ ଏପରି ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଉଛି , ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେ ସମ୍ମାନଜନକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ନିଜ ପରିବାରକୁ ଅଣଦେଖା କରି ମରି ପାରିବେ ନାହିଁ।ଏହି ନିରୀହ ଅକ୍ଷମ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ | ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦୟାକରି ଏକ ସ୍ତମ୍ଭ ଉତ୍ସର୍ଗ କରନ୍ତୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 × two =